"Rzeczy niemożliwe robimy od ręki,
na cuda trzeba chwilę poczekać..."
Dezynfekcja
Dezynfekcja polega na niszczeniu drobnoustrojów, szczególnie tych chorobotwórczych. Zabiegowi temu poddaje się przedmioty i powierzchnie, na których są:
- bakterie
- wirusy
- grzyby
- pasożyty
W trakcie dezynfekcji nie dochodzi do usunięcia wszystkich drobnoustrojów, które są obecne w materiale. Znacząco się je jednak ogranicza, dzięki czemu nie stanowią już zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego.
Często dezynfekcję nazywa się zabiegiem odkażania. Warto jednak mieć świadomość tego, że oba te procesy znacznie się od siebie różnią. W trakcie dezynfekcji eliminujemy niemalże wszystkie bakterie, a w trakcie odkażania usuwana jest tylko ich część. Poza tym dezynfekcja jest zabiegiem celowym i może być ukierunkowana np. na usuwanie wirusów jakiejś choroby lub szkodliwych bakterii. Przeprowadza się ją także zapobiegawczo, m. in. na basenach i w domach prywatnych (kuchnie, łazienki).
Jakie są metody dezynfekcji?
Obecnie wykorzystuje się trzy podstawowe metody dezynfekcji:
- fizyczną
- chemiczną
- termiczno-chemiczną
W trakcie dezynfekcji fizycznej oczyszcza się przedmioty przy użyciu pary wodnej o temperaturze od 100 do 105 stopni. Może mieć ona zmniejszone lub standardowe ciśnienie. Inną formą tego typu dezynfekcji jest promieniowanie UV, przy pomocy którego czyści się powierzchnie płaskie i całe pomieszczenia.
Dezynfekcja chemiczna opiera się na korzystaniu ze środków chemicznych, czyli wody utlenionej, nadmanganianów, alkoholu etylowego, formaldehydów, mydła i wielu innych.
W przypadku dezynfekcji termiczno-chemicznej stosuje się środki chemiczne w niższych stężeniach. Ponadto korzysta się również z działania wysokiej temperatury, np. sparzając przedmioty wrzątkiem czy też wygotowując je.